Haber GG

Almanya’da iki eyalette okullar virüsden dolayı tekrar kapatıldı

Almanya’da iki eyalette okullar virüsden dolayı tekrar kapatıldı
26 views
08 Ağustos 2020 - 12:56

Almanya’da koronavirüs nedeniyle kapatılan okullar bazı eyaletlerde  eğitimler 2020-2021 öğretim yılı pazartesi günü yeniden başladı.Buna rağmen açılan okullarda bazı öğrencilerde koronavirüs testi pozitif çıktığı için bu açılan okullar tekrar öğrenime kapatıldı. Söz konusu olan bu eyaletler Mecklenburg-Vorpommem’de vaka sayısı düne kadar 910 geçti. Diğer eyaletlerde ise çoğunlulukla Türklerin yaşadığı eyaletlerde yaz tatili sonra eriyor.

Maske zorunluluğu okul binasındamı teneffüstemi yoksa ders dışında bütün okul dışındamı takılması tartışılıyor. Buda velileri öğrencileri eğitmenleri hekimleri bölüyor.

Öğrenci temsilcileri yaptıkları açıklamalarda maske zorunluluğu anlayışla karşıladıklarını ancak 8-9 saat maske takmak zorunda kalacaklarını belirtti.

Yeni bir dalganın karşısını almak için okullarda sınıfdaki çocukların sayısını azaltıcaklarını belirttiler. Bunlar dışında virlologlar bütün sınıfda öğrencilerin maske takma zorunluluğunu savunuyorlar. Sınıfların ve öğrencilerin devamlı bir şekilde havalandırılmasını istiyorlar.

Peki Türkiye’de okullar ne zaman açılıyor.

MEB’in açıklamasına göre Türkiyede okullar 31 ağustos’da eğer durum kötüye gitmezse açılacak. Yarıyıl tatili ne zaman olacak sorusu ise bu şekilde cevaplandırıldı. Birinci dönem tatili 16-20 Kasım 2020’de yarıyıl tatili ise 25 ocak 5 şubat 2021’de ikinci dönem ara tatili 12-16 nisan 2021’de yapılacağını duyurdu.

Fahrettin Koca eğitim sürecinin duruma göre değişe bileceğini Öğrencilerin dijital ortamda daha sağlıklı olacağını belirtti. Her şey güzel olursa yani salgın kısa sürede etkisini kaybederse okullar ay sonunda açılacak.
Daha fazla bilgi almak istiyorsanız MEB’in sitesini ziyaret ede bilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.