Haber GG

Apple’ın başı yine belada. Güvenlik açığı

Apple’ın başı yine belada. Güvenlik açığı
25 views
12 Ekim 2020 - 12:09

Bir çoğumuz Apple ürünlerinin güvenli olduğu için kullanıyoruz. Asla hacklenemez ve asla mağdur etmez diye düşünüp onbinlerce para harcıyoruz.

 Apple firması daha geçenlerde Mac ürünlerinin daha güvenli olması vaatlerinde bulundu.  Bazı araştırmacılara göre Apple’ın güvenlik çiplerinde çok büyük bir güvenlik açığı meydana gelmiş.

Bildiğimiz gibi Apple güvenlik anlamın da yeni adımlar atıyor. Yeni teknolojiler geliştiriyor. Bazen de güvenlik çiplerinde zaman zaman geliştirmeleride oldu. Bu sayede Mac’ları siber tehditlerden koruyor.
Apple’ın em güvenilir çiplerinden bir tanesi T2 güvenlik çipdir. Bu şuana kadar geliştirilmiş en yeni çipdir. Bunun sayesinde TouchİD , Cihazımı Bul ve aktivasyon kilidi gibi özelliği ile ön plana çıkmayı başardı
Geçenlerde ortaya çıkarılan bir bypass yöntemiyle Mac cihazlarının güvenliğini devre dışı bırakarak insanların bilgilerini tehlikeye atıyor. Bu güvenlik tehdidinin ismi Checkm8 olarak adlandırılıyor.
Ne yazıkki kullanıcıların bilgileri ve diğer şeyler halen de tehdit altında. Nedeni ise çok komik. Bu türlü hatalar malesef güncelleme ile ortadan kaldırılamıyor. Peki Bu konuda Apple ne yapacak.
Aynı sorun İphone ve ya İpad ürünlerinde yaşanırsa Appla bu ürünleri kullanıcılardan geri toplayacakmı. Şahsen İphone 7 kullanısı olarak ben kendi telefonumdan memnum değilim.
Çünki en son gelen güncelleme 14.0 telefonumu çok berbat bir hale soktu. Yaklaşık bu telegonu ben 1 senedir kullanıyorum. İlk başlarda telefon gayet akıcı bir şekilde kullana biliyordun. Ancak Son güncelleme olan 14.0 telefonu baya yavaşlattı.
Işın komik tarafıysa İphone’larda özellik olan İpuçları bana telefonunuz son güncellemeden sonra Pil ömrü daha hızlı tükeniyor uyarısı verdi.
Eğer telefonumu değiştirme kararı alırsam drekt olarak başka sağlıklı markaya geçicem. Bu Xiomi ve Samsung ola bilir.
Peki siz telefonunuzdan memnunmusunuz? Hangi marka telefon kullanıyorsunuz. Yorumlar kısmında belirtmeyi unutmayın.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.