Haber GG

Bildigimiz üzere 30 sene önce Azerbaycanın kadim toprakları Dağlık Karabağ işgal altında. Malesef dünya birliği bu haksızlığa halen susuyor.

Malesef en büyük çatışma ki Azerbaycan türkleri buna büyük vatan Muharebesi diyor. 27 Eylül 06 00 saatlerinde Ermenistanın “ordusu” haince saldırı gerçekleştirdi. AncaK bir şeyi hesaba katmamışlardı. Azerbaycan ordusu artık eskisi gibi 1992-93 ordusu gibi değildi. Tüm silahlar yeni ordusu yeni , milli ruh yeni.

 

Ermeniler saldırıya geçti 27 eylül sabahı. Bir kaç saat sonra Azerbaycan tarafından kısa ve net emirle karşı taaruza geçilsin. Bu taaruz sonucu bir kaç saat içerisinde şanlı Azerbaycan ordusu kendi topraklarını 27 sene işgal altında olan topraklarını kurtarmayı başardı. Bunu gören hain ermeniler derhal kendi büyüklerine telefon açmaya başladılar. Ancak karar kesindi. Hiç kimse geri çekilmiyicek. Ya Karabağ Ya Ölüm. Halk ayaklandı. Ordusuna güvnen Azerbaycan Halkı belkide ilk kez ordusuna Cumhur Başkanına sayın İlham Aliyev’e bu kadar güven sağladı.

 

Bu güven sonucun’da 13 gün süren bu savaşda Azerbaycan’ın güçlü ordusu İşgal altında olan topraklarının bir kısmını kurtardı. Ermeniler neye uğradıklarını şaşırdılar.

 

Ateşkes istemeyen Paşinyan adeta yalvarmaya başlamışdı. Ancak sayın İlham Aliyev ya Azerbaycanın işgal altında olan topraklarını geri vericekler yada köklerini kazıyana kadar kovucaz dedi. Ve yaptılarda. Ordunun bu başarısından tabikide rahatsız olan bir tek Ermenistan değil. Sözde bir çok büyük Dünya ülkeleri Azerbaycana savaşı durdurmasını derhal konuşma masasına oturulmasını dediler. Ancak  sayın İlham Aliyev kararlıydı.

 

Ermenistan hükümeti bizlere hiç bir şart koyamaz. Koyulan Şartlar kabul edilmeyecektir. Bu savaşın Ermenistana yaklaşik 5 milyar dolar zarar vurduğunu söylediler. Ya Dağlık Karabağı ve etrafındaki rayonları geri vericek yada orada olan askeri üsleri ve askeri araçları canlı ne varsa hepsi yok edilecek. Tabiki de Azerbaycan ordusu merhametlidir. Sivillere karşı mermi atmaz. Atmadıda.

 

Savaşın 14 günü Rusya Azerbaycan-Ermenistanı masaya davet etdi. Ve Bu konuşmalar sonucu Ateşkes ilan edildi. Yalnız bu Ateşkes öğle bildiğiniz gibi değil. Yalnızca ölen askerleri ve esirleri değiştirme ateşkesi ilan edildi.

 

Bundan sonrakı konuşmalar olursa sizlerle paylaşacağız . Bizleri Takipte kalın.

Bildigimiz üzere 30 sene önce Azerbaycanın kadim toprakları Dağlık Karabağ işgal altında. Malesef dünya birliği bu haksızlığa halen susuyor. Malesef en büyük çatışma ki Azerbaycan türkleri buna büyük vatan Muharebesi diyor. 27 Eylül 06 00 saatlerinde Ermenistanın “ordusu” haince saldırı gerçekleştirdi. AncaK bir şeyi hesaba katmamışlardı. Azerbaycan ordusu artık eskisi gibi 1992-93 ordusu gibi değildi. […]

Azerbaycan’da son durum ne? Neler oluyor

39 views

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.