Haber GG

Belerus’ta  hafta sonu yapılan  cumhurbaşkanlığı seçimlerin ardından başkayan protestolar 2 gündür aralıksız devam ediyor.

26 yıldır ülkeyi yöneten mevcut cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko‘nun seçilmesinin ardından binlerce kişi seçimlerde hile olduğunu iddia ederek sokaklara akın ettı.

Bu günde süren protesto da insanlar seçimlerde hile yapıldığını ve adil şartlar altında gerçekleşmediğini kazanan kişinin asıl Svetlana Tihanovsaya olduğunu sölediler.

Akşam saatlerinde protestocular ve polis arasında şiddetli çatışmalar meydana çıktı. Polis şehir meydanında barikatlar kuruyor ve protestoculara sert tepki gösteriyor. 2 gündür devam eden protestolarda 4 binden fazla kişi göz altına alındı.

Bunun yanı sıra Svetlana Tıhanovsaya ölüm tehditleri gelmeye başlamış. Devlet güvenlik Komitesinin Başkanı
Valeriy Vakulçik yaptığı bir açıklamada gelen bir ihbarda seçim ofisine gittiklerini ve ölüm tehditi içeren mektup bulduklarını söylediler. Vakulçik bunu yapanı kısa sürede bulacaklarını ve cezalandıracaklınıda ayrıca
söylediler.

Devlet Güvenlik Başkanı Valeriy Vakulçik gerekli önlemleri aldıklarını ve Tihanovsaya’ya 120 kişiden oluşan koruma görevlendirdiğini duyurdu.

Kaynak : IHA

Belerus’ta  hafta sonu yapılan  cumhurbaşkanlığı seçimlerin ardından başkayan protestolar 2 gündür aralıksız devam ediyor. 26 yıldır ülkeyi yöneten mevcut cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko‘nun seçilmesinin ardından binlerce kişi seçimlerde hile olduğunu iddia ederek sokaklara akın ettı. Bu günde süren protesto da insanlar seçimlerde hile yapıldığını ve adil şartlar altında gerçekleşmediğini kazanan kişinin asıl Svetlana Tihanovsaya olduğunu sölediler. […]

Belarus’ta 2 gündür susmuyor

52 views

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.