-2.9 C
İstanbul
Çarşamba, Ocak 26, 2022

Saksıya domates dilimi koyarsanız

Sezon sonunda saksınız artık toprakla tamamen dolmuş, siz ise bolca domates toplamış olursunuz. Ayrıca bahçede yetiştirenler içinde derin bir çukurdan başlayarak ekin belli aralıklarla doldurarak yukarı çıkarsanız verimi yüksek alırsınız.nnSaksıda Su Kaybını Önlemek için malç-pomza taşı veya perlit kullanın. Domates bitkisi en fazla potasyuma ihtiyaç duyar. Bu Meyve dökümü için gereklidir. Fide Döneminde

6 / 10

-Kotiledon yapraklarda bozukluk (deformasyon) -Manganez eksikliğinn-Kotiledon yapraklarda yanıklık ve kurumalar – Kalsiyum eksikliğinn-Genç yapraklarda benekleşme – Manganez eksikliğinn-Genç yapraklarda leke ve kurumalar – Kalsiyum veya çinko eksikliğinn-Fidelerde yaprak atma – Fide üzerindeki yapraklarda renk açılması var ise Azot,beneklenme var ise Manganez eksikliğinn-Fide gelişimi yetersiz ve saçaklar zayıf – Fosfor eksikliğinn-Fidelerin büyüme ucunda yanıklar – Kalsiyum eksiklğinnGÜBRELEME PROGRAMI VE DİKKAT EDİLECEK HUSUSLARnnHer çeşit bitkinin gübreleme programı,yetiştirilecek olan bitkinin gıda talebine göre değişir.Domates yetiştiriciliğinde aşağıdaki bilgilere uyulmalıdır.nn-İlk çiçekte meyveler teşekkül edip büyümeye başlayıncaya kadar domatesin azot(N) talebi düşüktür.Bu döneme kadar geçecek süre içindeki azot ihtiyacı (1) ise, bu dönemden sonraki ihtiyacı (3) ve meyvenin hakim döneminde (4)’dür.

7 / 10

– Eğer bu kurala dikkat edilmez ve meyve tutumundan önce cömertçe azot uygulaması yapılırsa, çok gelişmiş bitki yapısına mukabil meyve tutumu azalır, döller arası mesafe uzar.nn- Domateste kaliteyi en çok etkileyen element potasyum olup,azot/potas dengesi en az 1/1,5 düzeyinde kurulmalı,gerektiğinde ½ düzeyine çıkarılmalıdır.nn- Saksıda ve açık tarla şartlarında domates yetiştiriciliğinde (sofralık) programlanmış olan azot’un %30’u, fosfor ve potasyumun tamamı taban gübresi olarak uygulanır.geri kalan azot,ilk meyvelerin teşekkülünden itibaren 2-3 taksitle verilir.

8 / 10

-Makro elementler dışında, bitki gelişmesinde önemli rolleri olan minör ve mikro elementler de vardır.Bu elementlerden özellikle Magnezyum (Mg),Çinko (Zn), Manganez (Mn) ve Demir (Fe) domateste eksiklikleri görülen elementlerdir.Bu elementlerin eksiklikleri bitkiler üzerinde gözle görülür belirtiler verdikten sonra tedavi güçleşmektedir.Bu nedenle ekilecek tarlanın toprak analizi veya gerekiyor ise yaprak analizi zamanında yapılmalı ve ona göre bir gübreleme periyodu uygulanmalıdır.

Son Haberler

iNSANLIK DRAMI

Benzer Haberler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here