9.7 C
İstanbul
Perşembe, Nisan 15, 2021

Son Dakika: Bakan Koca uyardı !

Sağlık bakanı Fahrettin Koca uyardı. Bu gün 1632 yeni hasta belirlendi. Malesef 62 kişi hayatını kabetti. Her şey bizim elimizde. Tüm imkanlar bizim elimizde. Eğer yaöılan bu tüm önlemlere uuarsak bu zalim hastalığı yenicez.  Bakan  Koca’nın açıklamasında virüsün başladığı tarihden bu güne kadar yaklaşık 11 milyondan fazla kişiye test yapıldı. Toplamda 338 binden fazla vaka tespit edilerek kontrole alındı şuana kadar 290 binden fazla kişi iyileştirilerek evlerine döndüler.

Malesef bazı insanlar bu yapılan önlemlere halen de önem vermiyor. Bazı kişiler maskesiz sokaklarda dolanmaya devam ediyor. Bazıları da alış-veriş merkezlerinde eldive ve maske kullanmıyor. Kahve haneler cafe ler ve dığer halka açık alanlarda maske kulanmayah insalara rastlamak fazla.

Bazı kişiler de bu yapılan sıkı tedbirler den rahatsız. Çocukların okullara gitmesi artık online şekilde değilde yüz-yüze eğitime geçilmesi ne derecede doğru bilmiyorum ancak önlemler daha da sıkılaştırılması gerekiyor

 

Sağlık bakanı sayın Fahrettin Koca’nın açıklamasında en önemli konulardan bir tanesi insanların bu yapılan önlemleri umursamaması maskesiz eldivensiz sokaklarda dolaşmaları oldu. “Bazı kesimler, maske kullanmıyor. Alış-veriş merkezlerinde maskeleri çıkarıp atıyorlar. İnsanlardan ricamız bu zor günlerde maskelerden sık sık kullanın. Mümkünse eldiven de kullansınlar. Eğer biz bir birimize yardımcı olamzsak virüsü asla yenemiyeceğiz”.

 

Peki eczaneler de satılan maskeler ne kadar güvenli. Ve ya başka bir deyişle bu maskeler bizlerin sağlığını koruyormu.? Tabiki de bu maskelerin malesef 2 liralık bir maske ancak bizi virüslerden bir nebze koruyor. Çok fazla koruduğu idda edilemez. Sağlık çalışanlarının bizlere verdiği bilgilere göre dışarıya çıktıktan sonra ellerimizi ilk önce iyice yıkamamız, ardından kolonya ile tekrar temizlememiz gerekiyor.

 

Bazı maskeler bir kere kullandıktan sonra hemen sağlıklı bir şekilde atılması gerekiyor. Ancak bazı maske çeşitleri de varki onları tekrar-tekrar yıkayıp taka bilirsiniz. Bu maskelere önem vermeniz sizin sağlığınız için öneriliyor. Dışarıya çıktığınızda bile maske kullanmayı unutmayın. Gerekirse eldiven de kullanama önem gösterin.

 

 

Son Haberler

Benzer Haberler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here