21.7 C
İstanbul
Salı, Ağustos 16, 2022

Zengin adam fakir çocuk

Yine her zamanki gibi bir iş görüşmesi için yola çıkmıştı . Yanında bir koruması ve şoförü ile bir şirketin ihalesini satın almaya gidiyorlardı. Daha biraz vakit olduğunda yürüyüş yapmak istediler.Daha sonra zengin adam şirket binasına girip toplantı odasında beklerken cüzdanının yanında olmadığını farkediyor. Yanındaki adamın araca bakmalarını ve cüzdanın orada olabileceğini söyledi.

Zaten çoğu kişi de geri gelmesinin zor olduğunu söylüyordu. Ama zengin adam bir umut onu bekleyeceğini ve yola yarın çıkacağını dile getirdi. Cüzdan adamın yürüyüş yaptığı parkın içinde otların arasında düşmüştü.

Tüm gece kimse onu farketmedi. Sabah olduğunda okula giden fakir bir çocuk cüzdanı buldu. İçinde de fazlaca bir para olduğunu gördü. Yanındaki arkadaşı paraları harcamayı teklif etse de o bunu yapmak istemiyordu.Cüzdanı çantasına koydu ve okul sonrası sahibi bulmak için uğraşacaktı. Fakir çocuk iyi niyetine karşılık başına geleceklerden habersiz bir şekilde bulduğu cüzdanla birlikte okula gitti.

Bu çocuk aslında fakirdi. Babası birkaç yıl önce hayatını kaybetmiş ve annesi ile birlikte zor bir hayatın içinde kalmışlar, annesi de hastaydı ve insanların yardımıyla hayatlarını devam ettiriyorlardı.Tüm bunlara rağmen çocuk cüzdandaki paranın bir kuruşuna bile dokunmayı düşünmedi. Okul sonrası cüzdanda bulduğu telefon numarasını arayan çocuğun cüzdan bulduğunu söylemesi üzerine, zengin adamın gözleri açıldı. Çünkü cüzdanından umudunu kesmiş ve geri gelmeyeceğini kabullenmişti.

Telefonda çocuğa bir adres verdiler ve cüzdanı oraya getirmesini söylediler. Koruması ile birlikte o adreste bekleyen zengin adam elinde cüzdanla gelen kıyafetleri yıpranmış ve eskimiş çocuğu görünce şaşırdı.Çocuk gözü yaşlı bir şekilde ; efendim sizden sadece 1 lira isteyecektim deyince, zengin adam kahkaha atmaya başladı.

1 lira öyle mi! Diye koruması ile gülüşüyorlarken , Çocuk; evet 1 lira istiyorum, çünkü size telefon açmak için bir mağazadan 1 lira aldım ve onunla paralı telefondan sizinle konuştum.İşte o 1 TL’yi aldığım mağazaya geri vermek için istiyorum. Bu sözler üzerine adam hayatında hiç yaşamadığı bir duygu içerisine girdi.Resmen küçük bir çocuktan hayatının dersini alıyordu. Daha önce hiç bu kadar ezildiğini hatırlamıyordu. Zengin adamın gözleri doldu ve ağlamaya başladı.

Son Haberler

Benzer Haberler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here